Vředová choroba žaludku a dvanáctníku

Vředy jsou velmi nepříjemná záležitost. Důležitou roli z hlediska vzniku vředů zaujímá nevhodná životospráva. Co je vše je způsobuje a především, jak jim předcházet se dozvíte v tomto článku.

Příznaky jako je bolest žaludku, pálení žáhy, nevolnost, nucení na zvracení, postihují 10 % světového obyvatelstva a vředy žaludku a dvanáctníku se tak řadí k nejvýznamnějším onemocněním naší populace. Důležitou roli z hlediska vzniku vředů zaujímá špatná životospráva, a to zejména kouření, alkohol a káva. Ale nepředbíhejme a pojďme si o tomto onemocnění říct něco víc.

Jak takový vřed vzniká?

Na vzniku vředů se podílí více činitelů. Obecně lze říci, že dochází k nerovnováze mezi agresivními a protektivními faktory. Co si pod těmito pojmy představit? Sliznice zdravého člověka je chráněna hlenem, má dobré krevní zásobení a stálou obnovu epitelů. Ovšem za určitých okolností může být sliznice ohrožována a následně poškozena faktory, mezi které patří kyselina chlorovodíková, enzymy žaludeční šťávy, některé léky (zejména tzv. nesteroidní antiflogistika – např. ibuprofen), alkohol, káva a kouření.

Zvláštní význam zaujímá mikrob Helicobacter pylori, který způsobuje zánět žaludeční sliznice. Ten se do organismu dostává potravou, nápoji nebo přes špinavé ruce. Dobrá zpráva je ta, že po přeléčení helicobacterové infekce již ke vzniku vředové choroby téměř nedochází.

Jak se projevuje?

U méně než 10 % případů mohou vředy probíhat bez příznaků a některé se pravděpodobně i dokáží zhojit samy. Většina vředů se však projevuje řadou obtíží, z nichž nejvýraznější je bolest. Ta se liší podle polohy vředu a nejcharakterističtější je při vředu dvanáctníku. V tomto případě se bolest vyskytuje vysoko v nadbříšku ve střední čáře s malým šířením do stran. Typicky se objevuje dlouho po jídle (za 2 – 6 hodiny), nalačno a v noci. Bolest ustupuje po jídle.

U žaludečního vředu se bolest objevuje dříve po jídle, pacienti proto méně jí a hubnou. Nadbytek kyseliny chlorovodíkové se může projevit pálením žáhy. Při dlouhodobém trvání nemoci dochází k hubnutí.

V souvislosti se stresovým stavem se mohou vyskytovat tzv. stresové vředy. Nejčastěji k nim dochází při popáleninách, úrazech nebo po prodělání šoku. Stresový vřed bývá většinou bez příznaků a komplikací.

Pozor na komplikace

Asi každého napadne, že vředy mohou praskat. Ovšem komplikace vředové choroby jsou významné a mohou nás jako první informovat o tom, že v našem těle není něco v pořádku. Včasným rozpoznáním choroby lze komplikacím velmi snadno předejít.

Nejčastější problémy:

 • Krvácení, které se projevuje zvracením krve nenatrávené (červené) nebo natrávené (černé jako kávová sedlina), popř. výskytem natrávené krve ve stolici/
 • Penetrace, tj. šíření vředu do okolních orgánů, nejčastěji do slinivky břišní.
 • Perforace, tj. proděravění trávicí trubice s vylitím obsahu do dutiny břišní. V důsledku toho dochází ke vzniku akutního zánětu pobřišnice a k prudké bolesti celého břicha. Jde o *tzv. náhlou příhodu břišní*, která vyžaduje okamžitý chirurgický zákrok.
 • Zúžení, které vzniká při opakovaném vředu (při jehož hojení dochází k zmnožení vazivové tkáně).

Jak se vyléčit?

Důraz je kladen na včasnou léčbu a spolupráci pacienta. Podstatné je režimové opatření zahrnující klid na lůžku, dostatek spánku, zákaz kouření a konečně dietní opatření. Vybíráme si lehce stravitelné pokrmy, které nedráždí. Dáváme přednost vaření, dušení, pečení před smažením. Snažíme se jídlo rozdělit do více menších porcí denně.

Na co pozor: pikantní sýry, uzeniny, tučná masa, uzené ryby, nadýmavá zelenina, nakládaná zelenina, bobulovité plody, semínka, ořechy, ostré koření, sójová omáčka, alkohol, černá káva, sycené nápoje, kynutá těsta, lístkové těsto, linecké těsto, velmi horké nebo studené pokrmy a nápoje.

Co je vhodné: všechny druhy mléčných výrobků, libová masa, mladší zelenina, zralá jablka, třešně, banány, broskve, meruňky, čerstvé koření (petrželová nať, pažitka), majoránka, sladká paprika, kmín, kopr.

Rada na závěr:

Zdraví máme jen jedno a je na nás, jak budeme s naším tělem zacházet. To se netýká jen stravování, ale i přiměřeného pohybu a menšího vystavování se stresu. Pokud už nás vředová choroba potká, je nutné zahájit léčbu včas a především dodržovat všechna dietní a režimová opatření.

 

Literatura:

 • FRIČ, P. Žaludeční a dvanáctníkové vředy – příznaky, příčiny, léčba, prognóza, definice. MUDr. Zbyněk Mlčoch. Dostupné na WWW:.
 • KAŇKOVÁ, K. Patologická fyziologie pro bakalářské studijní programy. První vydání. Brno: Vydavatelství MU, Brno-Kraví hora, 2003, 161 s.

Komentáře

1 komentář
 1. Marcela Rolingerová

  • 25. 12. 2014 v 17:22

  Dobrý den, Já osobně jsem se s vředovou chorobou dvanáctnku setkala již dvakrát. Není to nic příjemného. Na doporučení mé kamarádky jsem vyzkoušela odvar z této kůry: http://www.prodejbylin.cz/vilcacora_kura/index.html a musím říct, že jsem byla příjemné překvapena účinkem. Velice účinná :)