Vyberte si svoji masáž

Štítky:

Masáže lidé navštěvují většinou až nastane nějaký problém. To je už je pozdě. Měli bychom se naučit o své zdraví a tělo pečovat preventivně. Vyberte si vhodnou masáž a nechte se hýčkat. Relaxujte.

Masáže jsou velmi rozsáhlá oblast působení zejména fyzioterapeutů a masérů. Tento článek má dát pouze základní povědomí o tom, jaké masáže existují a jaké jsou jejich účinky na lidské tělo.

Slovo masáž je odvozeno od řeckého massé, což znamená mačkat nebo hníst, příznivých účinků masáží využívali už antičtí řekové.

Masáž může být prováděna bez masážních prostředků (tzv. na sucho) nebo pomocí přípravků, které umožňují jednodušší provádění masážních hmatů. Tyto přípravky mohou být také nosiči účinných látek, patří mezi ně například emspoma, hellas, lihové přípravky, oleje, mýdla, pudry, zásypy, gely a krémy.

Rozdělení masáží:

Masáž klasická:

Mezi lidmi je asi nejoblíbenější a nejčastěji využívanější. Příznivě ovlivňuje stavy, které vyvolala nemoc, námaha nebo předchází vzniku onemocnění. Přispívá také k podpoře fyziologických procesů v organismu, podpoře zdraví a celkové odolnosti.

Účinky masáže můžeme rozdělit na místní a celkové.

Mezi místní účinky patří například:
– Odstraňování zrohovatělých vrstev kůže.
– Zvýšení sekrece potních žláz.
– Normalizace svalového tonu.
– Tlakem rukou na části těla urychlujeme návrat krve z povrchově uložených žil a také vyprazdňování povrchově uložených lymfatických cév.
– Dalším účinkem je zvýšené prokrvení periferních částí těla, urychlující vstřebávání otoků.

Celkové účinky klasické masáže jsou vznik biologicky aktivních látek drážděním nervových zakončení. Masáž má posilující účinek na tělesnou výkonnost.

Klasickou masáž můžeme doporučit po zvýšené fyzické aktivitě, vhodná je také v rekonvalescenci po nemoci. Může pomoci od zácpy a při kardiovaskulárních chorobách (podporujeme žilní návrat krve).

Masáže nejsou vhodné vždy, při některých stavech našeho těla by jsme se jim měli vyvarovat.
Patří mezi ně zejména:
– Horečnaté stavy.
– Kožní infekce a plísňové infekce.
– Není vhodné provádět masáž po jídle, zejména masáž břišní oblasti by se měla provádět při vyprázdněném žaludku, asi 2 hodiny po posledním jídle.
– Masér by si měl také velmi dobře všímat jestli nemá masírovaný křečové žíly (varixy), masírováním křečových žil by mohlo dojít k uvolnění trombu, který se pak dostane do krevního řečiště.
– Masážím by se měly vyhnout ženy 2 měsíce po porodu, s měsíčním krvácením a těhotné.

Masáž kosmetická

Oblíbená hlavně ženami, slouží k odstranění drobných kosmetických vad. Je využívaná nejčastěji lidmi trpícími na akné, vrásky a jizvy.
Tato masáž odstraňuje zrohovatělé zbytky kůže a celkově zlepšuje činnost kůže.

Masáž kondiční

Je využívána k odstraňování únavy a k posílení organismu u zdravých osob.

Masáž sportovní

Celkově posiluje organismu s cílem zlepšení fyzických výkonů.

Masáž senzuální

Provádí se jemnými dotyky a slouží k vytváření psychické pohody.

Tento text je jen úvod do problematiky masáží, v dalších článcích se budeme věnovat do větší hloubky jednotlivým masážím či masážním přípravkům.

Štítky: