Zdravá výživa pro vlasy? Henna

Štítky:

Možná vám Henna něco říká, možná ji používala vaše babička. Tento výrobek, který se ztrácí v zapomění, může však vlasům nabídnout to, co žádná jiná chemická barva nedokáže – vyživí je a regeneruje.

Jíme zdravě, cvičíme, staráme se o svoji pleť a staráme se jistě také o vlasy. Ale děláme pro ně opravdu maximum? O profesionální vlasové kosmetice napíši článek příště, ale na tomto místě bych vám chtěla přiblížit Hennu.

V dnešní době, kdy nás „masírují“ reklamy na chemické barvy, které jsou úžasně zářivé, dlouhotrvající a poskytují vlasům potřebnou výživu je těžké přemýšlet o jiném způsobu barvení vlasů. Avšak my vám představíme „staronový“ způsob, jak svým vláskům dát to nejlepší i bez použití chemie.

Co je to Henna?

Nejprve pár slov na úvod, co je to vlastně Henna a jak se z ní vyrábí barva. HENNA je keř asi 1,5 m vysoký, s malými podlouhlými lístky, který roste hlavně v orientálních zemích, například v Indii, Egyptě a Tunisu. Sklízí se lístky, které se otrhají a usuší. Poté se rozemelou na jemný prášek. Henna sama o sobě barví vlasy do rezava, ale po přidání jiných pigmentově bohatých složek se docílí široké škály barev. Samozřejmě tolik odstínů, jako u chemických barev nekoupíte, ale černá, hnědá, různé odstíny červené a i světlé odstíny už spatřily světlo světa.

Henna

Pro koho je Henna dobrá a jak se s ní pracuje?

Na to vám mohu dát jednoduchou odpověď. Henna je dobrá na každé vlasy. Je to *výživná bomba a vlasy po barvení Hennou vypadají jednoduše nádherně. Jen pozor u extrémních blondýnek je třeba dát pozor na to, že Henna má nejprve barvu dozelena, takže abyste nevypadaly jako vodník Česílko. To pro nás ostatní samozřejmě neplatí, takže hurá na to. (Můj názor je, že barvení Hennou je mnohem vhodnější u brunetek, jelikož se nemusíme bát výsledného odstínu – blondýnky si mohou vlásky regenerovat vlasovým zábalem z Henny.)

Postup (aneb jak to dělám já):

V drogerii si koupíte krabičku Henny. Mají ji v síti DM, ale také v Tetě a třeba ji objevíte i jinde. Najdete ji v sekci barev zastrčenou obvykle pěkně dole, aby na ni nebylo vidět (Henna už bývá bohužel považována často za přežitek). V 1 krabičce jsou 2 sáčky, to stačí na vlasy dlouhé maximálně pod uši. Pro vlasy pod ramena kupte 2 krabičky a použijte 3 sáčky. Pro dlouhovlásky sáčky 4, tedy 2 balení.

Doma si oblékněte staré tričko, umyjete si vlasy (nejlépe šamponem Henna, který také koupíte ve zmiňovaných drogériích), nepoužívejte ale kondicionér ani žádnou další péči. Do skleněné misky nasypte sáčky, uvařte v konvici asi 1 – 2 dcl vody. Počkejte, až konvice vypne a přelijte sáčky vodou horkou asi 90 °C. Vše umíchejte na hustou kaši starým kartáčkem na zuby, nesmějte se, s ním to jde lépe než s klasický barvícím hřebenem. Vlasy rozčešte a začněte pečlivě nanášet Hennu. Vezměte si rukavice, které najdete v krabičce a nanášejte Hennu i rukama. Po nanesení ještě namočte ruce do vody a promněte vlasy tak, abyste cítili barvu na kůži. Je to důležité pro celistvost barevného výsledku. Teď si na hlavu dejte igelitovou čepici, která je také v krabičce. Uvažte vzadu a nakonec si nasaďte nějakou príma teplou čepici nebo radši dvě. Henna musí být pěkně v teplíčku. Já Hennu na hlavě nosím 3 hodiny. Takže si prosím neplánujte žádné návštěvy, ať nemají z vašeho UFO vzhledu psychickou újmu. Poté vlasy pečlivě umyjte. Zase doporučuji šampon a teď i kondicionér Henna. A je to hotovo, výsledek ohromující!

Všeobecné informace

Odstup mezi chemickým barvením a barvením Hennou musí být minimálně 4 týdny.
Henna pracuje na jiném principu než chemická barva. Ta vlasy naruší a pronikne dovnitř, kdežto Henna obalí vlas na povrchu a chrání ho.
Henna je první pomoc pro vlasy poškozené např. nešetrným barvením, trvalou nebo jinými chemickými úpravami. Henna také zaceluje roztřepené konečky vlasů.

Hennou nedosáhnete výrazných barevných změn, vlasy se dají pouze tónovat. Ale i to stačí. Pokud máte středně hnědé vlasy a použijete Hennu černou, výsledek bude krásně tmavě hnědý.
Henna se dá použít i na šedé vlasy, dosáhnete přirozeného melíru, podle předchozích barev vlasů.

Henna se vymývá, doporučuji barvit za 14 dní až 3 týdny. Henna je vhodná pro alergiky a při různých vlasových onemocněních. V kadeřnictvích se Henna nepoužívá, protože je to časově velmi náročné, vím pouze o jednou speciálním kadeřnictví v Praze.

Vlastní zkušenosti

Na závěr vám povím o vlastních zkušenostech s Hennou. Hennu používám asi 1 rok. Dříve jsem si vlasy barvila chemicky a hodně mi vypadávaly, po experimentech jako je permanentní narovnání vlasů, což je zjednodušeně obrácená trvalá, byly totálně spálené. Volaly na mě SOS. Henna vlasy neuzdravila úplně, to ani nejde, ale zregenerovala tak z 70%.

Moje kamarádka měla na vrchní straně hlavy málo vlasů, že jí prosvítala kůže a vlasy jí neustále vypadávaly. Po třech letech barvení Hennou jí narostly nové vlasy, má je mnohem hustější a už jí tolik nepadají.

Tak co, zkusíte tuto formu výživy i pro vaše vlasy? Jděte do toho a můžete se do komentářů podělit o své dojmy a výsledek. Pokud už máte nějaké zkušenosti s Hennou budeme rádi, když je sdělíte i ostatním čtenářkám.

Příště bude článek o profesionální kosmetice na vlasy a srovnání permanentního narovnání vlasů a žehlení.

Článek není sponzorován žádnou firmou ani společností. Čerpáno z vlastních zkušeností.

Více informací o Henně a přírodních produktech můžete získát přímo na stránce www.henna.eu.

Štítky:

Komentáře

188 komentářů
 1. Soňa Havlenová

  • 31. 1. 2009 v 22:43

  Milá Veroniko, neměj z barvení hennou obavy. Na našem trhu jsou dvě značky, které hennu do drogerií nabízejí. Je to klasická Henna například z DM, krabička stojí 50 Kč (tu používám asi už 2 roky já) a pak značka Henné Color, kterou jsem viděla v síti drogérií Jasmín (nemám s ní zkušenosti, ale ohlasy od uživatelek jsou výborné). Pokud sis doposud barvila vlasy chemicky, dodrž odstup min. 4 týdny a naopak a vše chytne jak má. Při výběru odstínu vycházej ze své pčirozené barvy vlasů a nezapomeň, že henna pouze tónuje. Já na své středně hnědé vlasy dávám hennu černou a výsledek je krásně tmavě hnědý. Co se týče aplikace barvy, je to jednoduché a zbytky z kůže jednoduše setřeš. Žádné barevné fleky ani obarvená pokožka hlavy ti nezůstanou. Na tetování se používá henna jiné kvality. Přeji ti, aby se barvení zdařilo a byla si spokojená. Stojí to za to!

 2. Veronika

  • 29. 1. 2009 v 12:25

  Dobrý den, měla bych pár otázek, hennou jsem si vlasy ještě nebarvila, tak se toho trošku bojím, nevíte která značka je nejlepší? na ceně nezáleží, spíš mi jde o kvalitu..a ještě jsem slyšela, že mi po henne dlouho nechytne chemická barva?je to pravda?..chtěla bych to spíš pro regeneraci,takže tu barvu budu mít na kůži tak cca 5 hodin, když je to barvivo, dostanu to potom z kůže dolů?..vím, že jako tetovaní to vydrží na kůži tak 14 dní,tak abych pak nechodila s přechodem kolem vlasů:)

 3. Vlasta

  • 30. 12. 2008 v 0:02

  Hennou jsem si barvila vlasy již v roce 1979,prodávala se v drogerii za pár korun,dovoz Indie,distribuce slovenská.Potom už nebyla k sehnání.Párkrát jsem zkusila barvu Swarzkopf,k tomu trvalá,no a bylo po parádě.Po revoluci jsme hennu objevili v Německu v tureckém obchodě.Stojí 1,25 euro.stejná váha jako je u nás zhruba za 130,-kč.Henna je skvělá,máme s dcerou zdravé a troufám si tvrdit,pěkné vlasy.Potvrzuje to i má kadeřnice,říká že tak zdravé vlasy se dnes málo vidí.Kolegyně si hennou uzdravila pokožku i vlasy ,zničené po používání chemickou barvou.Proto mohu vřele doporučit.Turecké ženy chodí s hennou na hlavě někdy i spát,aby byl účinek co nejlepší.

 4. Petra

  • 22. 11. 2008 v 12:10

  Vlasy si hennou barvím asi 2 roky. Minimálně deset let předtím jsem vlasy odbarvovala a barvila, byly hodně slabé a taky hodně vypadávaly. Nepomáhaly žádné osvědčené kůry na zlepšení stavu. Vykašlala jsem se na chemii a zkusila jsem přejít na hennu. Nejprve českou – tou jsem byla vyloženě zklamaná, protože jsem nezaznamenala žádnou barevnou ani jakostní změnu.
  Pak jsem narazila na netu na stránky o francouzské Henne Color a to je kvalitní vlasová kosmetika z henny, i když dražší. Vlasy se mi spravily a teď po dvou letech koketuju s myšlenkou vrátit se na čas k těm zářivějším, chemickým barvám, tedy jen přelivům.
  S hennou opravdu nic jiného, než dočervena odstín jakékoliv barvy nevykouzlíte (alespoň na mých vlasech ne) a nejsem zrovna typ, kterému by nejlíp tento odstín slušel. Takže zkusím zase chvilku hřešit.
  Ale hennu všem doporučuju. Minimálně kvůli ozdravení vlasů. A navíc – při mytí se henna částečně z vlasů vymývá, ale ne tak, že byste měli vyrudlé vlasy. Spíš jakobyste měli po každém umytí odstín vlasů jiný. Vlasy jsou lesklé a krásné. Tak to zkuste.

 5. Soňa Havlenová

  • 14. 11. 2008 v 16:19

  Našla jsem zatím 2 kadeřnictví, kde hennu používají. Jedno naleznete v Kladně. Adresa je Náměstí Sítná 3127, 272 01 Kladno – Kročehlavy a kontakt V.Berkova@seznam.cz. O tom pražském Vám teď bohužel nemohu dát informaci, protože jejich stránky nejsou teď momentálně v provozu. Pracují tam s hennou od spol. Henné, takže pokud zkusíte později zadat do vyhledavače toto klíčové slovo, na stránky se dostanete.

 6. Olga

  • 10. 11. 2008 v 0:57

  Dobrý den,
  zajímala by mě adresa toho jediného kadeřnictví v Praze, kde člověku vlasy tou hennou obarví…díky. O.

 7. Jana

  • 8. 11. 2008 v 16:37

  Barvim si posledni tri mesice vlasy hennou (odstin medene cervena) s odstupem asi 3 tydny…a nemuzu si stezovat_moje vlasy byvaly popelave blondate a po henne chytly krasny oranzovo-hnedy odstin…zhoustly, min mi padaji…a vsichni tu barvu chvali;) doporucuji vsem…aplikace je sice sdlouhavejsi nez normalni barvy, ale vysledek stoji za to;)

 8. Anna

  • 24. 10. 2008 v 20:44

  Vlasy mám nabarvené Hennou asi týden a jsem docela spokojená. Akorát mám svou barvu dost tmavě hnědou, takže to nejde zas tak poznat, ale předtím jsem je měla spíše popelavě hnědé, teď v nich mám pěkný odstín. Nějakou regeneraci zatím nepozoruju, ale barvila jsem se teprve poprvé, takže tomu nepřikládám velký význam a jsem zvědavá, co bude třeba za půl roku :-) Jinak s těmi návštěvami souhlasím, měla jsem to až v uších :-)

  • 13. 10. 2008 v 18:32

  Henna právě není drahá záležitost. Krabička Henny Vás vyjde na 55 – 60 kč, takže máte-li dlouhé vlasy, tak dvě krabičky Vás vyjdou na max. 120 kč. Spíš jde o tu trpělivost při nanášení.

 9. Hanka

  • 13. 10. 2008 v 13:55

  Už delší dobu uvažuji o tom, že bych sáhla po Henně, líbí se mi různě odstíny měděné, hnědozrzavé apod., ale všechny chemické barvy těchto odstínů se mi hrozně rychle vymyjí do blond. Zajímalo by mě, jak je na tom Henna cenově? jestliže bych musela barvení opakovat 1x za 3 týdny? Za chemické barvy jsem dala zaokrouhleně 250Kč na jedno barvení – 2 krabičky. Kdyby to ale mé vlasy trochu „oživilo“, jsem samozřejmě ochotná dát i víc..