Zdravá výživa pro vlasy? Henna

Štítky:

Možná vám Henna něco říká, možná ji používala vaše babička. Tento výrobek, který se ztrácí v zapomění, může však vlasům nabídnout to, co žádná jiná chemická barva nedokáže – vyživí je a regeneruje.

Jíme zdravě, cvičíme, staráme se o svoji pleť a staráme se jistě také o vlasy. Ale děláme pro ně opravdu maximum? O profesionální vlasové kosmetice napíši článek příště, ale na tomto místě bych vám chtěla přiblížit Hennu.

V dnešní době, kdy nás „masírují“ reklamy na chemické barvy, které jsou úžasně zářivé, dlouhotrvající a poskytují vlasům potřebnou výživu je těžké přemýšlet o jiném způsobu barvení vlasů. Avšak my vám představíme „staronový“ způsob, jak svým vláskům dát to nejlepší i bez použití chemie.

Co je to Henna?

Nejprve pár slov na úvod, co je to vlastně Henna a jak se z ní vyrábí barva. HENNA je keř asi 1,5 m vysoký, s malými podlouhlými lístky, který roste hlavně v orientálních zemích, například v Indii, Egyptě a Tunisu. Sklízí se lístky, které se otrhají a usuší. Poté se rozemelou na jemný prášek. Henna sama o sobě barví vlasy do rezava, ale po přidání jiných pigmentově bohatých složek se docílí široké škály barev. Samozřejmě tolik odstínů, jako u chemických barev nekoupíte, ale černá, hnědá, různé odstíny červené a i světlé odstíny už spatřily světlo světa.

Henna

Pro koho je Henna dobrá a jak se s ní pracuje?

Na to vám mohu dát jednoduchou odpověď. Henna je dobrá na každé vlasy. Je to *výživná bomba a vlasy po barvení Hennou vypadají jednoduše nádherně. Jen pozor u extrémních blondýnek je třeba dát pozor na to, že Henna má nejprve barvu dozelena, takže abyste nevypadaly jako vodník Česílko. To pro nás ostatní samozřejmě neplatí, takže hurá na to. (Můj názor je, že barvení Hennou je mnohem vhodnější u brunetek, jelikož se nemusíme bát výsledného odstínu – blondýnky si mohou vlásky regenerovat vlasovým zábalem z Henny.)

Postup (aneb jak to dělám já):

V drogerii si koupíte krabičku Henny. Mají ji v síti DM, ale také v Tetě a třeba ji objevíte i jinde. Najdete ji v sekci barev zastrčenou obvykle pěkně dole, aby na ni nebylo vidět (Henna už bývá bohužel považována často za přežitek). V 1 krabičce jsou 2 sáčky, to stačí na vlasy dlouhé maximálně pod uši. Pro vlasy pod ramena kupte 2 krabičky a použijte 3 sáčky. Pro dlouhovlásky sáčky 4, tedy 2 balení.

Doma si oblékněte staré tričko, umyjete si vlasy (nejlépe šamponem Henna, který také koupíte ve zmiňovaných drogériích), nepoužívejte ale kondicionér ani žádnou další péči. Do skleněné misky nasypte sáčky, uvařte v konvici asi 1 – 2 dcl vody. Počkejte, až konvice vypne a přelijte sáčky vodou horkou asi 90 °C. Vše umíchejte na hustou kaši starým kartáčkem na zuby, nesmějte se, s ním to jde lépe než s klasický barvícím hřebenem. Vlasy rozčešte a začněte pečlivě nanášet Hennu. Vezměte si rukavice, které najdete v krabičce a nanášejte Hennu i rukama. Po nanesení ještě namočte ruce do vody a promněte vlasy tak, abyste cítili barvu na kůži. Je to důležité pro celistvost barevného výsledku. Teď si na hlavu dejte igelitovou čepici, která je také v krabičce. Uvažte vzadu a nakonec si nasaďte nějakou príma teplou čepici nebo radši dvě. Henna musí být pěkně v teplíčku. Já Hennu na hlavě nosím 3 hodiny. Takže si prosím neplánujte žádné návštěvy, ať nemají z vašeho UFO vzhledu psychickou újmu. Poté vlasy pečlivě umyjte. Zase doporučuji šampon a teď i kondicionér Henna. A je to hotovo, výsledek ohromující!

Všeobecné informace

Odstup mezi chemickým barvením a barvením Hennou musí být minimálně 4 týdny.
Henna pracuje na jiném principu než chemická barva. Ta vlasy naruší a pronikne dovnitř, kdežto Henna obalí vlas na povrchu a chrání ho.
Henna je první pomoc pro vlasy poškozené např. nešetrným barvením, trvalou nebo jinými chemickými úpravami. Henna také zaceluje roztřepené konečky vlasů.

Hennou nedosáhnete výrazných barevných změn, vlasy se dají pouze tónovat. Ale i to stačí. Pokud máte středně hnědé vlasy a použijete Hennu černou, výsledek bude krásně tmavě hnědý.
Henna se dá použít i na šedé vlasy, dosáhnete přirozeného melíru, podle předchozích barev vlasů.

Henna se vymývá, doporučuji barvit za 14 dní až 3 týdny. Henna je vhodná pro alergiky a při různých vlasových onemocněních. V kadeřnictvích se Henna nepoužívá, protože je to časově velmi náročné, vím pouze o jednou speciálním kadeřnictví v Praze.

Vlastní zkušenosti

Na závěr vám povím o vlastních zkušenostech s Hennou. Hennu používám asi 1 rok. Dříve jsem si vlasy barvila chemicky a hodně mi vypadávaly, po experimentech jako je permanentní narovnání vlasů, což je zjednodušeně obrácená trvalá, byly totálně spálené. Volaly na mě SOS. Henna vlasy neuzdravila úplně, to ani nejde, ale zregenerovala tak z 70%.

Moje kamarádka měla na vrchní straně hlavy málo vlasů, že jí prosvítala kůže a vlasy jí neustále vypadávaly. Po třech letech barvení Hennou jí narostly nové vlasy, má je mnohem hustější a už jí tolik nepadají.

Tak co, zkusíte tuto formu výživy i pro vaše vlasy? Jděte do toho a můžete se do komentářů podělit o své dojmy a výsledek. Pokud už máte nějaké zkušenosti s Hennou budeme rádi, když je sdělíte i ostatním čtenářkám.

Příště bude článek o profesionální kosmetice na vlasy a srovnání permanentního narovnání vlasů a žehlení.

Článek není sponzorován žádnou firmou ani společností. Čerpáno z vlastních zkušeností.

Více informací o Henně a přírodních produktech můžete získát přímo na stránce www.henna.eu.

Štítky:

Komentáře

188 komentářů
 1. Soňa Havlenová

  • 25. 7. 2010 v 11:52

  Kristi: Dobrý den, doporučuji smíchat hennu hnědou a mahagon v poměru 2:1. Nejsem si jistá barevným výsledkem, zkušenosti mám hlavně s tmavšími odstíny, protože moje barva vlasů je středně hnědá a barvím do černa. Pro jistotu si namíchejte trochu směsi a naneste na nějaký spodní pramen vlasů, který zabalíte do igelitu a necháte předepsanou dobu (2-3h) působit.

 2. Soňa Havlenová

  • 25. 7. 2010 v 11:49

  Petra: Dobrý den, zkuste bordo odstín. Henna tónuje většinou do červena, takže fialových odlesků se zřejmě nedočkáte. Mám i dobré zkušenosti s mícháním černé a bordo henny, výsledek je tmavý s bordo odlesky na slunci. Doporučuji vyzkoušet značku Henné Color, která je cenově dostupná a koupíte ji hlavně v síti drogerií Jasmín. Na internetu seženete i dražší a kvalitnější henny (Logona, Lamda), ale s těmito bohužel zkušenost nemám.

 3. Kristi

  • 15. 7. 2010 v 1:19

  Ahoj, chcela by som prvý krát vyskúšať Hennu (tú z DMky).Potrebovala by som však poradiť ktorú z farieb mám použiť, alebo aké zmiešať na dosiahnutie želanej farby. Mám tmavšiu blond farbu zatiaľ som si vlasy nefarbila. Chcela by som dosiahnuť svetlo hnedú farbu s červeným nádychom. Nechcem však aby bola farba príliš tmavá.

 4. Petra

  • 14. 7. 2010 v 21:52

  Dobrý den, uvažuji o prvním nabarvení vlasů Hennou. Po chemickém barvení mám vlasy poměrně zničené. Nejsem si však jistá v odstínu. Uvažuji o bordó. Moje barva je momentálně vymytá tmavě fialová, je vhodná tedy bordó? Nebo mám zakoupit raději tu černou? Občas jsem se na černo nabarvila a bylo to OK. Děkuji za Vaše názory

 5. barbora

  • 16. 6. 2010 v 18:18

  Dobrý den, chtěla jsem se zeptat Vás, zkušených dam s barvení Henou, zda mohu poprosit o radu ohledně volby odstínu barvy. Své vlasy mám světle hnědé, na slunci s odlesky do rezava. Chtěla bych vlasy přirozeně hnědé, bez odlesků červeně či rezavosti. Nemohu mít kvůli světlé pleti barvu příliš tmavě hnědou či dokonce černou. Jaký odstín mám, prosím, zvolit?
  Moc děkuji za Vaši odpověď.

 6. Maja

  • 10. 6. 2010 v 13:19

  Dobrý den,

  chtěla bych použít na svoje vlasy hennu, ale nevím co to s něma udělá, když si vyberu blond odstín… Moje přírodní barva je poplavá blond až hnědá (něco těžko popsatelné) a už delší dobu chodím na světlý blond melír po celé hlavě, takže výsledek mé celkové barvy na hlavě je světlý až středně světlý blond. Mohu tedy použít nějaký odstín blond z prvních 3 nejsvětlejších odstínů barvy Henne color, i když odrosty jsou už patrné? (vím, že to tím zřejmě nezakryju, ale chci začít o vlasy více pečovat) Podle toho co tu čtu to vypadá, že mohou mé vlasy zezelenat… Děkuji za odpověď.

 7. kachnička

  • 1. 6. 2010 v 14:17

  Já jsem zkoušela jak henu z DM tak henne color. Ta z DM je na tak malé balení dost drahá, ale vlasy po ní byly krásné. Přirozeně mám vlasy tmavě hnědé, po použití měďeného odstínu henny se my krásně teple leskly.
  Henne color jsem mela bezbarvou a musím říct že se opravdu špatně vymívá.

 8. Lucka

  • 26. 5. 2010 v 12:32

  Dobrý den,
  vyzkoušela jsem Hennu z drogerie Rossmann,ale čtu tady,že Henne Color je lepší,tak bych se chtěla zeptat jestli některá nevíte o prodejně v Ostravě a okolí?
  Děkuji moc za odpovědi

 9. Ter

  • 24. 5. 2010 v 18:36

  Chci se obarvit na zrzavo tahle barva je uplně neskutečna :http://www.usmagazine.com/files/ashlee-simpson-b.jpg
  chci ji, ale vůbec nevím jaký odstín henny vybrat n.. Svoje vlasy mám světle hnědé ..poradí někdo na meil ?:-(

 10. Danielle

  • 22. 5. 2010 v 11:35

  Dobrý deň. Čítala som, že čierna henna škodí, vraj kvôli tomu, že je tam viac farbív ako henny samotnej. Čo je na tom pravdy? Kúpila som si totiž dve škatuľky. Tiež sa chcem opýtať, ako mi asi chytí ak mám vlasy svetlo hnedé?