Zdravá výživa pro vlasy? Henna

Štítky:

Možná vám Henna něco říká, možná ji používala vaše babička. Tento výrobek, který se ztrácí v zapomění, může však vlasům nabídnout to, co žádná jiná chemická barva nedokáže – vyživí je a regeneruje.

Jíme zdravě, cvičíme, staráme se o svoji pleť a staráme se jistě také o vlasy. Ale děláme pro ně opravdu maximum? O profesionální vlasové kosmetice napíši článek příště, ale na tomto místě bych vám chtěla přiblížit Hennu.

V dnešní době, kdy nás „masírují“ reklamy na chemické barvy, které jsou úžasně zářivé, dlouhotrvající a poskytují vlasům potřebnou výživu je těžké přemýšlet o jiném způsobu barvení vlasů. Avšak my vám představíme „staronový“ způsob, jak svým vláskům dát to nejlepší i bez použití chemie.

Co je to Henna?

Nejprve pár slov na úvod, co je to vlastně Henna a jak se z ní vyrábí barva. HENNA je keř asi 1,5 m vysoký, s malými podlouhlými lístky, který roste hlavně v orientálních zemích, například v Indii, Egyptě a Tunisu. Sklízí se lístky, které se otrhají a usuší. Poté se rozemelou na jemný prášek. Henna sama o sobě barví vlasy do rezava, ale po přidání jiných pigmentově bohatých složek se docílí široké škály barev. Samozřejmě tolik odstínů, jako u chemických barev nekoupíte, ale černá, hnědá, různé odstíny červené a i světlé odstíny už spatřily světlo světa.

Henna

Pro koho je Henna dobrá a jak se s ní pracuje?

Na to vám mohu dát jednoduchou odpověď. Henna je dobrá na každé vlasy. Je to *výživná bomba a vlasy po barvení Hennou vypadají jednoduše nádherně. Jen pozor u extrémních blondýnek je třeba dát pozor na to, že Henna má nejprve barvu dozelena, takže abyste nevypadaly jako vodník Česílko. To pro nás ostatní samozřejmě neplatí, takže hurá na to. (Můj názor je, že barvení Hennou je mnohem vhodnější u brunetek, jelikož se nemusíme bát výsledného odstínu – blondýnky si mohou vlásky regenerovat vlasovým zábalem z Henny.)

Postup (aneb jak to dělám já):

V drogerii si koupíte krabičku Henny. Mají ji v síti DM, ale také v Tetě a třeba ji objevíte i jinde. Najdete ji v sekci barev zastrčenou obvykle pěkně dole, aby na ni nebylo vidět (Henna už bývá bohužel považována často za přežitek). V 1 krabičce jsou 2 sáčky, to stačí na vlasy dlouhé maximálně pod uši. Pro vlasy pod ramena kupte 2 krabičky a použijte 3 sáčky. Pro dlouhovlásky sáčky 4, tedy 2 balení.

Doma si oblékněte staré tričko, umyjete si vlasy (nejlépe šamponem Henna, který také koupíte ve zmiňovaných drogériích), nepoužívejte ale kondicionér ani žádnou další péči. Do skleněné misky nasypte sáčky, uvařte v konvici asi 1 – 2 dcl vody. Počkejte, až konvice vypne a přelijte sáčky vodou horkou asi 90 °C. Vše umíchejte na hustou kaši starým kartáčkem na zuby, nesmějte se, s ním to jde lépe než s klasický barvícím hřebenem. Vlasy rozčešte a začněte pečlivě nanášet Hennu. Vezměte si rukavice, které najdete v krabičce a nanášejte Hennu i rukama. Po nanesení ještě namočte ruce do vody a promněte vlasy tak, abyste cítili barvu na kůži. Je to důležité pro celistvost barevného výsledku. Teď si na hlavu dejte igelitovou čepici, která je také v krabičce. Uvažte vzadu a nakonec si nasaďte nějakou príma teplou čepici nebo radši dvě. Henna musí být pěkně v teplíčku. Já Hennu na hlavě nosím 3 hodiny. Takže si prosím neplánujte žádné návštěvy, ať nemají z vašeho UFO vzhledu psychickou újmu. Poté vlasy pečlivě umyjte. Zase doporučuji šampon a teď i kondicionér Henna. A je to hotovo, výsledek ohromující!

Všeobecné informace

Odstup mezi chemickým barvením a barvením Hennou musí být minimálně 4 týdny.
Henna pracuje na jiném principu než chemická barva. Ta vlasy naruší a pronikne dovnitř, kdežto Henna obalí vlas na povrchu a chrání ho.
Henna je první pomoc pro vlasy poškozené např. nešetrným barvením, trvalou nebo jinými chemickými úpravami. Henna také zaceluje roztřepené konečky vlasů.

Hennou nedosáhnete výrazných barevných změn, vlasy se dají pouze tónovat. Ale i to stačí. Pokud máte středně hnědé vlasy a použijete Hennu černou, výsledek bude krásně tmavě hnědý.
Henna se dá použít i na šedé vlasy, dosáhnete přirozeného melíru, podle předchozích barev vlasů.

Henna se vymývá, doporučuji barvit za 14 dní až 3 týdny. Henna je vhodná pro alergiky a při různých vlasových onemocněních. V kadeřnictvích se Henna nepoužívá, protože je to časově velmi náročné, vím pouze o jednou speciálním kadeřnictví v Praze.

Vlastní zkušenosti

Na závěr vám povím o vlastních zkušenostech s Hennou. Hennu používám asi 1 rok. Dříve jsem si vlasy barvila chemicky a hodně mi vypadávaly, po experimentech jako je permanentní narovnání vlasů, což je zjednodušeně obrácená trvalá, byly totálně spálené. Volaly na mě SOS. Henna vlasy neuzdravila úplně, to ani nejde, ale zregenerovala tak z 70%.

Moje kamarádka měla na vrchní straně hlavy málo vlasů, že jí prosvítala kůže a vlasy jí neustále vypadávaly. Po třech letech barvení Hennou jí narostly nové vlasy, má je mnohem hustější a už jí tolik nepadají.

Tak co, zkusíte tuto formu výživy i pro vaše vlasy? Jděte do toho a můžete se do komentářů podělit o své dojmy a výsledek. Pokud už máte nějaké zkušenosti s Hennou budeme rádi, když je sdělíte i ostatním čtenářkám.

Příště bude článek o profesionální kosmetice na vlasy a srovnání permanentního narovnání vlasů a žehlení.

Článek není sponzorován žádnou firmou ani společností. Čerpáno z vlastních zkušeností.

Více informací o Henně a přírodních produktech můžete získát přímo na stránce www.henna.eu.

Štítky:

Komentáře

188 komentářů
 1. Betka

  • 6. 12. 2010 v 23:47

  Dobrý den, potřebovala bych poradit s výběrem barvy henny. Mám nebarvené, středně hnědé vlasy s nádechcem do zlato červena (na sluníčku) tuto svou barvu bych chtěla podpořit, takže výsledek si představuju intezivně měděno zlatý. Možná by toho šlo docílit nějakým namícháním více odstínů, nevím však jakých. Kaštanová barva by chytla asi moc tmavě…ale možná by to byla cesta…Předem moc děkuju za odpovědi! Hezký večer!:)

 2. Karolína

  • 21. 11. 2010 v 1:38

  Ahoj,
  Mám tmavě hnědou barvu vlasů,chtěla bych se nabarvit na černou,ale nechci cemii. Přemýšlím o henně. Kdyby mi barva nevyhovala vymyje se úplně?nebo budu mít vlasy pořád do černa?

 3. Kristýna

  • 20. 11. 2010 v 21:48

  Dobrý den,

  poprosím vás o radu.asi před půl rokem jsem mela obarvené vlasy chemickou barvou a přemýšlím o HENNĚ..mohu ji použít v této časové prodlevě?mám tmavě hnědé vlasy které mám o několik odstínů zesvětlené a mám tudíš odrosty.myslíte že bych měla radši počkat než mi barva úplně odroste nebo mohu HENNU přesto aplikovat?nechci tam mít barevné rozestupy. a poradíte mi vhodný odstín?po přečtení mnoha komentářů dámy preferují odlišné značky tak si v tomto hledisku nejsem jistá.ale mnoho dobrých ohlasů je na hennecolor.Myslíte že bude dobrá volba sáhnou po této značce? předem děkuji a přeji pěkný den. :)

 4. michalka

  • 11. 11. 2010 v 13:00

  Mám s Hennou dobrou zkušenost, po půl roce užívání mi vlasy, které jsem měla opravdu nad čelem prořídlé, zhoustly a jsou hezčí. Jen mám teď menší problém, protože jsem použila jiný odstín (měděně červená) a na starých omelírovaných pramenech vznikla nechutná oranžová, zbytek hlavy je pěkný (nové vlasy). Poradíte někdo, prosím, zda mohu dnes (2.den po nanesení henny), použít třeba tmavší odstín do hněda, aby se odstíny na mé hlavě přiblížily normálu? Díky

 5. Pavla

  • 8. 11. 2010 v 1:34

  Dobrý den, barvím se hennou měděně červenou již sedm let, vyzkoušenou mám hennu z Dm, v současné době pohužívám hennu od henne color, a to jednou za měsíc. Mohla bych mezi jednotlivá barvení přidat i vitamínoví zábal z henny? V jakém časovém odstupu? Děkuji

 6. Kamila

  • 4. 11. 2010 v 0:21

  Dobrý den,
  mám vlasy obarvené Palettkou a po delší době, kdy vlasy odrostly, jsem se rozhodla vyzkoušet Hennu. už jsem se s ní dvakrát barvila, jde o hennu z DM, odstín kaštan, ale pokaždé chytla velmi slabě na odrosty; na „původní“ barvě (palettce) udělala moc hezký odstín, ale na mých vlasech ne. Poprvé jsem si ji na hlavě nechala hodinu, podruhé tři hodiny. Postup jsem dodržela správně, dokonce jsem si podruhé vlasy trochu nahřála fénem, aby byly pěkně v teple. Před i po použití henny jsem si umyla vlasy šamponem Nivea Intense Repair. Kde jsem udělala chybu, že henna nechytla? měla jsem použít jiný šampon, nebo třeba tmavší odstín henny? Nebo je lepší značka hennécolor? a kde ji můžu sehnat?
  Děkuji mockrát za rady a sdílené zkušenosti.

 7. Jíťa

  • 27. 10. 2010 v 18:36

  Je nějaká možnost vytvořit zářivě zelenou nebo modrou barvu za pomoci Henny? Nechci si už barvit hlavu chemickýma barvama..

 8. Šárka

  • 15. 10. 2010 v 20:45

  Dobrý den,
  chtěla bych se zeptat jestli je možná nějaká alergická reakce po barvení vlasů hennou. Použila jsem hennu z DM, odstín kaštan. Nechala jsem si ji na hlavě 6 hodin, pod igelitem, ručníkem a pletenou čepicí. Vymyla jsem si ji šamponem. Chytla nádherně, ale musela jsem se stále drbat, pořád mě svědila pokožka hlavy. Po 3 vymytí šamponem už se tolik nedrbu. Chtěla bys se opět nabarvit, ale děsím se opět reakce. Jakým způsobem se tedy henna smývá z hlavy? Děkuji moc za odpověď

 9. Ivana Marcelyová

  • 30. 9. 2010 v 19:57

  Nedávno som si nafarbila hennou vlasy,no chitilo mi to trochu do odtieňa rišavej. Vlasy mám tmavo hnedé,ale teraz ich mam na svetle trošku rišavé.. Nevie čim to je ?.. A viete mi poradit,po akom dlhom čase sa može na farbená vlasy henou,dávat normalna chemická farba?

 10. Ness

  • 26. 9. 2010 v 18:38

  Už dlho uvažujem že vyskúšam tú hennu z DM-ka… Chcela by som ryšavé vlasy ale skôr do oranžova., akú farbu by som si mala dať na stredne hnedú farbu vlasov aby to chytilo do oranžova? ďakujem >.<