Zdravá výživa pro vlasy? Henna

Štítky:

Možná vám Henna něco říká, možná ji používala vaše babička. Tento výrobek, který se ztrácí v zapomění, může však vlasům nabídnout to, co žádná jiná chemická barva nedokáže – vyživí je a regeneruje.

Jíme zdravě, cvičíme, staráme se o svoji pleť a staráme se jistě také o vlasy. Ale děláme pro ně opravdu maximum? O profesionální vlasové kosmetice napíši článek příště, ale na tomto místě bych vám chtěla přiblížit Hennu.

V dnešní době, kdy nás „masírují“ reklamy na chemické barvy, které jsou úžasně zářivé, dlouhotrvající a poskytují vlasům potřebnou výživu je těžké přemýšlet o jiném způsobu barvení vlasů. Avšak my vám představíme „staronový“ způsob, jak svým vláskům dát to nejlepší i bez použití chemie.

Co je to Henna?

Nejprve pár slov na úvod, co je to vlastně Henna a jak se z ní vyrábí barva. HENNA je keř asi 1,5 m vysoký, s malými podlouhlými lístky, který roste hlavně v orientálních zemích, například v Indii, Egyptě a Tunisu. Sklízí se lístky, které se otrhají a usuší. Poté se rozemelou na jemný prášek. Henna sama o sobě barví vlasy do rezava, ale po přidání jiných pigmentově bohatých složek se docílí široké škály barev. Samozřejmě tolik odstínů, jako u chemických barev nekoupíte, ale černá, hnědá, různé odstíny červené a i světlé odstíny už spatřily světlo světa.

Henna

Pro koho je Henna dobrá a jak se s ní pracuje?

Na to vám mohu dát jednoduchou odpověď. Henna je dobrá na každé vlasy. Je to *výživná bomba a vlasy po barvení Hennou vypadají jednoduše nádherně. Jen pozor u extrémních blondýnek je třeba dát pozor na to, že Henna má nejprve barvu dozelena, takže abyste nevypadaly jako vodník Česílko. To pro nás ostatní samozřejmě neplatí, takže hurá na to. (Můj názor je, že barvení Hennou je mnohem vhodnější u brunetek, jelikož se nemusíme bát výsledného odstínu – blondýnky si mohou vlásky regenerovat vlasovým zábalem z Henny.)

Postup (aneb jak to dělám já):

V drogerii si koupíte krabičku Henny. Mají ji v síti DM, ale také v Tetě a třeba ji objevíte i jinde. Najdete ji v sekci barev zastrčenou obvykle pěkně dole, aby na ni nebylo vidět (Henna už bývá bohužel považována často za přežitek). V 1 krabičce jsou 2 sáčky, to stačí na vlasy dlouhé maximálně pod uši. Pro vlasy pod ramena kupte 2 krabičky a použijte 3 sáčky. Pro dlouhovlásky sáčky 4, tedy 2 balení.

Doma si oblékněte staré tričko, umyjete si vlasy (nejlépe šamponem Henna, který také koupíte ve zmiňovaných drogériích), nepoužívejte ale kondicionér ani žádnou další péči. Do skleněné misky nasypte sáčky, uvařte v konvici asi 1 – 2 dcl vody. Počkejte, až konvice vypne a přelijte sáčky vodou horkou asi 90 °C. Vše umíchejte na hustou kaši starým kartáčkem na zuby, nesmějte se, s ním to jde lépe než s klasický barvícím hřebenem. Vlasy rozčešte a začněte pečlivě nanášet Hennu. Vezměte si rukavice, které najdete v krabičce a nanášejte Hennu i rukama. Po nanesení ještě namočte ruce do vody a promněte vlasy tak, abyste cítili barvu na kůži. Je to důležité pro celistvost barevného výsledku. Teď si na hlavu dejte igelitovou čepici, která je také v krabičce. Uvažte vzadu a nakonec si nasaďte nějakou príma teplou čepici nebo radši dvě. Henna musí být pěkně v teplíčku. Já Hennu na hlavě nosím 3 hodiny. Takže si prosím neplánujte žádné návštěvy, ať nemají z vašeho UFO vzhledu psychickou újmu. Poté vlasy pečlivě umyjte. Zase doporučuji šampon a teď i kondicionér Henna. A je to hotovo, výsledek ohromující!

Všeobecné informace

Odstup mezi chemickým barvením a barvením Hennou musí být minimálně 4 týdny.
Henna pracuje na jiném principu než chemická barva. Ta vlasy naruší a pronikne dovnitř, kdežto Henna obalí vlas na povrchu a chrání ho.
Henna je první pomoc pro vlasy poškozené např. nešetrným barvením, trvalou nebo jinými chemickými úpravami. Henna také zaceluje roztřepené konečky vlasů.

Hennou nedosáhnete výrazných barevných změn, vlasy se dají pouze tónovat. Ale i to stačí. Pokud máte středně hnědé vlasy a použijete Hennu černou, výsledek bude krásně tmavě hnědý.
Henna se dá použít i na šedé vlasy, dosáhnete přirozeného melíru, podle předchozích barev vlasů.

Henna se vymývá, doporučuji barvit za 14 dní až 3 týdny. Henna je vhodná pro alergiky a při různých vlasových onemocněních. V kadeřnictvích se Henna nepoužívá, protože je to časově velmi náročné, vím pouze o jednou speciálním kadeřnictví v Praze.

Vlastní zkušenosti

Na závěr vám povím o vlastních zkušenostech s Hennou. Hennu používám asi 1 rok. Dříve jsem si vlasy barvila chemicky a hodně mi vypadávaly, po experimentech jako je permanentní narovnání vlasů, což je zjednodušeně obrácená trvalá, byly totálně spálené. Volaly na mě SOS. Henna vlasy neuzdravila úplně, to ani nejde, ale zregenerovala tak z 70%.

Moje kamarádka měla na vrchní straně hlavy málo vlasů, že jí prosvítala kůže a vlasy jí neustále vypadávaly. Po třech letech barvení Hennou jí narostly nové vlasy, má je mnohem hustější a už jí tolik nepadají.

Tak co, zkusíte tuto formu výživy i pro vaše vlasy? Jděte do toho a můžete se do komentářů podělit o své dojmy a výsledek. Pokud už máte nějaké zkušenosti s Hennou budeme rádi, když je sdělíte i ostatním čtenářkám.

Příště bude článek o profesionální kosmetice na vlasy a srovnání permanentního narovnání vlasů a žehlení.

Článek není sponzorován žádnou firmou ani společností. Čerpáno z vlastních zkušeností.

Více informací o Henně a přírodních produktech můžete získát přímo na stránce www.henna.eu.

Štítky:

Komentáře

188 komentářů
 1. káťa

  • 24. 8. 2012 v 12:52

  dobrý den chtěla jsem se zeptat jestli s hennou můžu do bazénu nebo na déšť, protože ve sprše se rychle vymývá i bez šamponu, tak abych neobarvila bazén nebo oblečení.
  děkuji za odpověď

 2. Pavla

  • 25. 8. 2011 v 8:47

  Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jaký bude výsledný odstín po barvení hennou.
  Vlasy si už nějakou dobu barvím chemicky a vlasy mám poškozené, lámou se…Chci teda zkusit nějakou alternativu(henu). Svoje původní vlasy mám úplně blonďaté, ale chem. barvami se asi 2 roky barvím na celkem tmavě hnědou, takže mám vlasy takové středně hnědé. Ale bojím se toho, že když si vlasy obarvím henou, moje blonďaté odrosty budou o dost jinak barevné než konečky. Je teda vhodné barvit si vlasy henou, pokud chci zase barvit na tmavší hnědou? Děkuji a přeji příjmený den :-)

 3. Hanka

  • 29. 6. 2011 v 18:08

  Chci se podělit o zkušenosti s užíváním barvy Henna (té české). Mám nemožnou barvu vlasů – popelavě hnědá, nevýrazná, nesluší mi- proto již řadu let používám barvu Henna měděně červená, která mi krásně barvu vlasů oživí, vlasy jsou potom mírně do zrz a lesknou se, neničí se. Není to řvavá zrzavá, je pěkná. Henna se postupně vymývá, ale pomalu. A hlavně nevytváří tak výrazné přechody mezi barvenými vlasy a kořínky vlasů, jak to dělají chemické barvy, když začnou vlasy odrůstat. Ovšem jednu nevýhodu Henna má – kadeřnice mně upozornila, že na Hennu prostě nesmím dát chemickou barvu nebo trvalou, protože jinak se mi vlasy polámají. Řekla, že mi trvalou neudělá, protože bych potom za měsíc přišla s tím, že se mi začaly lámat vlasy. Prý bych musela počkat až Henna odroste nebo se vymyje úplně, což při mých dlouhých vlasech by bylo asi za půl roku. Ale vlasy jsou po Henně opravdu krásné a všichni mi je chválí.

 4. Mirka

  • 27. 6. 2011 v 0:18

  Milé dámy, já bohužel musím přidat jeden negativní ohlas na hennu. Barvím se asi 4 měsíce, mám pocit, že vlasy mám zdravěší a rostou i tam,kde se jim předtím moc nechtělo, ale pokaždé mě z toho strašně svědí hlava a teď jsem naposledy barvila asi před týdnem a na čele a kolem uší se mi z henny udělala vyrážka. Tak tomu nerozumím, když má henna působit i proti kožním problémům hlavy, tak jak to, že jsem se z toho osypala?U chemické barvy se mi to nikdy nestalo.Takže už jsem se chtěla na přírodní barvení vykašlat, ale vzhledem k vašim nadšeným komentářům dám henně ještě jednu šanci,koupím si henne color a nechám to na hlavě max. 2 hodiny,protože mi asi vadí delší působení v té igelitové čepici. Kdyby jste náhodou měly radu, co s tím, tak to ocením.Díky a krásný večer! Mirka

 5. Marie

  • 24. 6. 2011 v 12:55

  Ahoj všem,
  chtěla jsem se zeptat.. už 4 roky si barvím chemicky vlasy. Mám onemocnění štítné žlázy, které způsobuje, že mám velmi řídké, jemné a slabé vlasy. moje přirozená barva je oříškově hnědá, barvím se na zrzavo. chci vyzkoušet hennu ale nevím, jestli si vlasy ještě víc nezničím. můžete mi poradit?

 6. Soňa

  • 15. 6. 2011 v 21:43

  Lenka: Dobrý den, škoda, že si nepamatujete značku henny v tubě. Já osobně mám zkušenosti s barvou na přírodní bázi v tubě, kde henna je, ale jsou zde i jiné složky. Používala jsem černou, odstín byl pěkný ale velmi rychle se vymyl. U henny z DM je výsledek méně barevně intenzivní, ale pokud máte světlé vlasy, tak bude dostatečný. Dobrá henna v poměru cena:výkon je Henné Color (mají v doregerii Jasmín). Henny můžete mezi sebou libovolně míchat. Já osobně doporučuji udělat test na spodním pramínku vlasů, který zabalíte do igelitu.

 7. Lenka

  • 10. 6. 2011 v 11:08

  Dobrý den,
  zdravím všechny příznivce henny. I já mám dva dotazy. První z nich se týká mé zkušenosti s hennou. Je to už několik let, kdy jsem si obarvila spodní vlasy. Jednalo se však o hennu v tubě, byla již smíchaná a odstín mi chytil velmi intenzivně červený, až do oranžova (a velmi pomalu se vymýval). Nyní jsem si koupila hennu v prášku, odstín měděně červený a trochu se obávám, aby nechytil stejně (nepamatuji si totiž značku, ani odstín zmiňované henny v tubě). Máte některá zkušenost i s mnou zmíněnou hennou a následnou aplikací henny v prášku?
  Stejně tak by mě zajímalo, zda máte zkušenosti s mícháním henny (té z DM, či Rossmann), zda to funguje a výsledek je přirozený. Moc Vám předem děkuji za odpovědi, doufám, že toto fórum ještě žije a brzy se dočkám odpovědi. Henna už mi totiž leží na stole :)
  Děkuji a zdravím Vás. Lenka

 8. patulik

  • 27. 1. 2011 v 22:13

  nikdy som si nefarbila vlasy..teraz by som len chcela vyskusat trochu ich ozivit..mam svetlo hnedu farbu vlasov aky odtien by som mala vyskusat??ked nechcem moc menit farbu??zmyva sa postupne?lebo nechcem si teraz stale farbit vlasy,len to vyskusat ako by som vyzerala na par umyti..

 9. Soňa Havlenová

  • 15. 1. 2011 v 21:24

  kaila:
  Dobrý den,
  někteří kadeřníci hennu odsuzují, protože údajně vlasy vysušuje. Je to určitě individuální a záleží na typu vlasů, poškození na délce působení henny a dalšch faktorech. Z vlastních zkušeností (kdy jsem hennou regenerovala vlasy spálené a krepaté po chemickém rovnání musím říct, že u mě to bylo právě naopak). Zkuste se zamyslet nad příčinou lámání vlasů a zhodnotit všechny možné příčiny. Není chyba ve Vaší stravě? (například, zda jste v této době vynechala nebo naopak zařadila něco do svého jídelníčku). Problém by mohl být i hormonální nebo jako vedlejší účinek některých užívaných léků. Rovněž špatně zvolená vlasová kosmetika, laky a tužidla vlasům ubližuje.

 10. Hanny

  • 14. 1. 2011 v 21:07

  Dobrý den, můžete mi prosím poradit – mám blond melír ve středně hnědých vlasech a chtěla bych vyzkoušet šampon s hennou, kondicionér, bezbarvý zábal atd., ale bojím se, aby to nezměnilo barvu melírovaných vlasů. Máte s tím někdo zkušenosti? Barvení hennou jsem zkoušela ještě před melírováním, vlasy krásné, lesklé, ale viděla jsem v tom odstín červeň nebo zrz což se mi nelíbí…..Díky moc H