Zelená káva (Green Coffee)

Také už se k vám dostala novinka ať už z reklam, spamů v emailu, od prodejců na zázračný prostředek na hubnutí s názvem zelená káva? Je to zase další klamavá reklama nebo nám může její užívání pomoci dokonce zhubnout?

Vánoce jsou za námi a s nimi i náročné vánoční ochutnávání různých cukrovinek a tradičních vánočních receptů. Některým z nás tedy nezbyly po vánocích jen dárky, ale i kila navic.

 A právě proto je nyní nejlepší doba pro spousty firem, které nám slibují rychlý a efektivní návrat do kondice bez velké námahy. Stačí si zapnout televizi nebo internet a máme ihned ohromnou nabídku produktů, které nám pomohou k naší vysněné váze, kterou získáme např. tím, že spolkneme tabletku,  půjdeme spát a ráno –  ejhle, budeme štíhlí a krásnější..:-)

Bohužel tyto reklamy na nás často stále ještě fungují, a o to více v době, kdy je nám ve všech kalhotách těsno, jsme zoufalí a tedy chceme zkusit cokoli, jen aby byl výsledek vidět a aby se dostavil rychle.

Pojďme se tedy podívat jak funguje jeden z těchto v současné době nejprodávanější prostředek na podporu hubnutí, a to zelená káva.

Jak se získává zelená káva a co obsahuje

Zelená káva se získává z bobulí kávovníku, které se několik týdnů suší na slunci. Poté prasknou a vypadnou z nich zrnka zelené kávy. Tato zrnka se nepraží (pokud se praží, vzniká klasická černá káva).

Nepražená zrnka kávy obsahují pro naše tělo několik příznivých látek, z nichž mezi nejvýznamnější patří fenolické sloučeniny jako kyselina chlorogenová a kyselina kávová. Tyto látky se řadí mezi antioxidanty.

Zelená káva obsahuje také kofein (je zde větší množství než v černé kávě). O kofeinu se všeobecně ví, že napomáhá snižování vstřebávání glukózy do krve, a tím přeměně jeho nadbytku v těle na tuk. O kofeinu je také známo, že působí jako stimulant a zároveň mírně odvodňuje, proto se ve většině restaurací káva podává s trochou vody.

Uvedené látky, tedy fenolické sloučeniny i kofein podporují srdeční aktivitu a krevní oběh.

Nežádoucí účinky zelené kávy a jeho užití

Extrakt ze zelené kávy lze zakoupit jako tobolky či tablety. Zatím nejsou uváděné žádné vedlejší účinky zelené kávy jako takové. Obsažený kofein ovšem může mít nežádoucí účinky jako kofein v silné kávě. To znamená, že pacienti, kteří nesmí konzumovat kofein obecně, neměli by užívat ani doplňky stravy s obsahem výtažku ze zelené kávy.

Nedoporučuje se proto užívání přípravku těhotným a kojícím ženám, dětem do 16 let, osobám s vážnějšími srdečními či cévními chorobami, s vysokým krevním tlakem nebo u pacientů s diabetem 1 typu.

Jak tedy zelená káva funguje a můžeme s její pomocí zhubnout?

V dnešní době se to všude zázračnými přípravky na hubnutí jenom hemží. Bohužel se však ve většině případů jedná o klamavou reklamu ve smyslu snížení váhy s následným jojo efektem, tedy hubnutí beze smyslu.

Hubnutí se stalo velkým byznysem, a proto výrobci vymýšlejí stále nové přípravky, které slibují nesmyslné zhubnutí několika kilogramů týdně bez námahy. Pokud se tedy u nabízeného produktu setkáte s výrazy jako:

 • šokující hubnutí až 5 kilo za týden,
 • antioxidanty (které však ve skutečnosti s hubnutím nemají nic do činění),
 • americký objev (kdyby něco měli, neřadí se k jedním z nejobéznějších národů na světě),
 • „hubnoucí“ ovoce (určitě si vybavíme ananas),
 • bylinky a čaje z orientu (Asiaté jsou hubení díky způsobu stravování)
 • 100% přírodní produkt

Ihned vám doporučuji zbystřit. I kdyby po užívání daného produktu byl váhový úbytek opravdu tak rychlý, nedošlo by určitě k redukci samotného tuku při zachování svalové hmoty, která se nám stará o rychlost metabolismu (tedy snižovat sval je cesta do pekel), ale došlo by hlavně ke snížení svalu a na něj vázané vody, plus snížení malého množství tuku. Na redukci 1 kg tuku je třeba spálit okolo 30 000 kJ, a to žádný doplněk stravy bez naší přidané hodnoty (úprava jídelníčku + pohyb) nedokáže.

Zdravý úbytek váhy je 0,5 kg čistého tuku za týden při zachování svalové hmoty. Ta může být při vyváženém jídelníčku i navýšena, a proto hmotnost na vaší váze se nemusí i přes úbytek tuku v těle vůbec projevit. Pokud je váhový úbytek vyšší než dva kilogramy týdně, většinou se jedná o ztrátu tekutin. To je případ právě zelené kávy. Ta má silný močopudný účinek a odvodňuje tělo. Tím pádem jejím užíváním opravdu můžete shodit i několik kilogramů. Po vysazení zelené kávy se však tělo okamžitě začne opět zavodňovat a nabírat vodu zpátky do zásob. Rychlé dostavení jo-jo efektu je zaručeno.

Úprava jídelníčku a pohyb

Možná se nyní budeme opakovat, ale pro úspěšné hubnutí je nejdůležitější vyvážit všechny živiny v jídelníčku. Vyvarovat se zbytečně vysokému příjmu sacharidů a živočišných tuků. Je dobré naopak navýšit příjem bílkovin v každém denním chodu a hlavně nevynechávat jednotlivé chody, jelikož způsobný deficit živin způsobí chutě a vlčí hlad. Také zařaďte vlákninu do běžné stravy, jelikož má příznivé účinky na trávení, má sytící schopnost a podílí se na „čístění“ střev.

Dalším nepostradatelným pomocníkem při hubnutí je pohyb. Minimem každého člověka by mělo být alespoň 10 tisíc kroků denně (cca okolo 1 – 1,5 hodiny chůze). Fyzická aktivita, i když minimální, je opravdu velmi důležitá. Nejen, že napomáhá při redukci tuku, má navíc blahodárný účinek na vaši náladu, životní energii a v neposlední řadě na vaše klouby, srdce …atd.

Doporučení na závěr

Jestli vás neláká správná cesta (ano, často i pomalejší), a to změna ke zdravému životnímu stylu, a přesto chcete zkusit hubnout pomocí jakéhokoli preperátu na hubnutí, zkuste si před nasazením zázračné pilulky nebo koktejlu nechat přeměřit vaše složení těla – např. na přístroji InBody 230 (rádi Vás uvítáme i v naší poradně VIVIENTE :) ), kde zjistíte množství tuku, svalu a vody ve vašem těle před nasazením doplňku, koktejlu, diety a po nějaké době se přijďte opět přeměřit, a pak ještě jednou již po skončení. Nejlepší je pravdě podívat se do očí.

Potom si můžeme udělat obrázek, zda mohl daný doplněk či daná změna pomoci.

 

 

Doplnila Bc. Sandra Schmidová.

Komentáře

9 komentářů
  • 15. 4. 2015 v 20:12

  Dobrý den, v případě zájmu nás prosím kontaktujte na info@viviente.cz. Rádi Vám poradíme v naší výživové poradně – http://www.vyzivovaporadnabrno.cz . Budeme se těšit!

 1. Veronika

  • 10. 4. 2015 v 20:36

  Dobrý den, chtěla bych se s Vámi poradit o pohybové aktivitě a jídelníčku. :)

  • 16. 10. 2014 v 9:48

  Dobrý den Terezo, děkujeme za příspěvek, avšak je velmi těžké a až nemožné Vám poradit na základě jednoho komentáře. Pokud máte zájem samozřejmě se Vám budu věnovat v poradně či po skypu, avšak individuální výživový plán po internetu opravdu sestavit nejde. Jelikož neznám Vaše složení těla a celkovou osobní anamnézu.
  Mohu se však optat jaké máte zaměstnání? Se všemi klienty možnost pravidelného stravování vymyslíme. Pokud člověk chce, tak neexistuje, že to nejde…
  Závisí i na výběru potravin, množství, pohybové aktivitě, míře odpočinku…redukce tuku je o více faktorech a nestojí jen na dokonalé pravidelnosti. Avšak nikdy nestojí na doplňku stravy.

 2. Tereza

  • 15. 10. 2014 v 20:42

  chtela bych zkusit zhubnout ale nedari se mi to.Docetla jsem se na internetu o Zelene kave,ale nevim jak si mam upravit jidelnicek,kdyz mam nepravidelnou stravu. Mam takove zamestnani,ze se neda pravidelne jist jak by se melo co mi poradite?

  • 13. 10. 2014 v 14:33

  zELENOU KAVU UZIVAM ASI TYDEN MAM PRUJEM A KRECE V BRISE.

  • 30. 8. 2014 v 11:02

  Samozřejmě. Kofein, který je také v zelené kávě obsažen je stimulant. Tedy působí na naší nervovou soustavu a způsobuje bdělost.

  • 30. 8. 2014 v 10:53

  Zřejmě jste asi nedočetla náš článek. Nedomníváme se, že by Zelená káva dokázala redukovat tukovou tkáň. Proto Vám na Vaši otázku nedokážu odpovědět. Vždy je to zejména o úpravě jídelníčku a zařazení pravidelné adekvátní pohybové aktivity. A být v pohodě :).

 3. simona

  • 28. 8. 2014 v 0:10

  dobry den docetla jsem se o tabletach zelena kava na hubnuti ziju ve skotsku mnela bych zajem rychle jsem pribrala behem dvou mnesicu asi deset kylo na vic nevim jak se zbavyt prebitecnych kilogramu vazila jsem 62kg a ted mam o deset kg vice mam problemi ze zaludkem mam vredy nebude to mit nezadouci uciky jak rychle se da zhubnout s temi tabletami dekuji

 4. PPPetra

  • 26. 8. 2014 v 5:59

  Dobrý den chtěla jsem se zeptat jestli muže zelená káva způsobit nespavost nebo od té doby co to beru nemužu usnout možná že jsem dělala chybu že jsem si ještě k tomu dělěla zelený čaj děkuji za odpověd