Ženy a posilovna: 1. Vyvrácení mýtů

Miniseriál o posilování, věnovaný především nežnému pohlaví. Kompletní informace od A po Z, které ocení, jak ty ženy, které stále váhají začít, ale i ty, které se už rozhodly.

Ačkoliv je trénink ve fitcentrech v dnešní době již běžnou záležitostí jak pro muže, tak i pro ženy, často se setkávám zejména mezi ženami s velmi rozporuplnými názory na vhodnost zařazení posilovacího tréninku, protože stále velké množství návštěvnic fitcenter tráví svůj trénink zejména v aerobní zóně na stepperech, rotopedech, eliptických trenažérech či běžících pásech a když vůbec někdy vstoupí i mezi činky a posilovací stroje, tak je to maximálně na závěr tréninku kvůli nějakému cviku na břišní svaly.

Proč tomu tak vlastně je?

Zejména kvůli nejrozšířenějšímu mýtu, kterým je automatické spojení posilovny s „velkými svaly“. Jenže přestože jsou posilovny a fitcentra stále do jisté míry spojená s kulturistikou, rozhlédněte se tam někdy více kolem sebe: dávno je pryč doba nějakých „undergroundových“ činkáren sdružujících kulturisty, v dnešní době velkých komerčních wellness center a fitness zařízení jsou hlavními návštěvníky posiloven:

 • kondičně sportující lidé,
 • sportovci jiných disciplín (např. atleti, fotbalisté, hokejisté, cyklisté, plavci atd.),
 • lidé, kteří se snaží z ať již osobních, estetických či zdravotních důvodů redukovat svoji hmotnost a „zpevnit“ postavu,
 • návštěvníci, pro které je vzhled jejich postavy součástí jejich profese (např. komentátorky, modelky, herečky, zpěvačky atd.),

Kulturisté tak dnes v posilovnách netvoří více než 1 % návštěvníků, a proto si myslím, že je načase přestat spojovat automaticky posilovny s touto jedinou sportovní disciplínou.

Úvodem celého miniseriálu několika článků, ve kterých bych vám chtěl výhody posilovacího tréninku pro váš organismus přiblížit, by nejprve bylo vhodné vyvrátit hlavní zažitý mýtus, se kterým se dnes a denně u svých klientek setkávám : „Nebudu cvičit s činkami a na strojích, protože nechci aby ze mě byla nějaká kulturistka!“. Kolikrát jsem již tuto větu slyšel, nepřipadá Vám také povědomá?

A jak je to tedy ve skutečnosti?

Proč se nebát toho, že by se z vás tréninkem v posilovně stala kulturistka :

Zaprvé, za svalový objem jsou zodpovědné hlavně mužské pohlavní hormony, pro jednoduchost si uveďme nejznámější – testosteron. Jenže organismus ženy má přirozeně patnáctkrát méně těchto hormonů než organismus muže, proto posilovací trénink u žen formuje spíše svalovou definici a pevnost svalových partií, nežli nárůst svalových objemů. Pokud Vás teď napadne, že neříkám pravdu, protože jste na vlastní oči viděli v časopisech nebo na internetu fotografie kulturistek s nehezky objemnými svalovými partiemi, vězte, že je to právě tím, že tyto sportovkyně doplňují tyto mužské pohlavní hormony (testosteron a jeho deriváty) nepřirozenou cestou (ano, mám na mysli anabolické steroidy) až na hladinu „mužských hodnot“, kdy ovšem kromě „mužských“ svalových objemů získávají i další mužské rysy – právě odtud pocházejí anekdoty o vousatých kulturistkách s hlubokým hlasem…

Druhým důvodem, proč se z Vás nestane tréninkem v posilovně kulturistka je fakt, že velmi záleží na stylu, jakým v posilovně budete trénovat. Tak jako zakoupením lyží a výletem s partnerem do Krkonoš se z Vás automaticky nestane závodnice v superobřím slalomu, tak stejně návštěva posilovny z Vás automaticky neudělá vzpěračku. Je důležité si uvědomit, že k největšímu nárůstu svalů (svalové hypertrofii) dochází posilováním v rozsahu 3 – 5 opakování v sérii s těžkou váhou. Z toho vyplývá, že obecně doporučovaný trénink pro ženu v rozsahu 15 – 20 opakování v sérii má zanedbatelný efekt na nárůst svalových objemů. Ukažme si to na praktickém příkladu: Nemusíte být odborníkem na danou tématiku, abyste cítili rozdíl při pohledu na jednoho sportovce, který s mohutnými nádechy zvedne z dřepovacího stojanu 200 kg činku na šíji a provede s ní 5 opakování dřepů a na druhou sportovkyni, která na předkopávacím stroji provede s 20 kg závažím 15 – 20 opakování. Je to skutečně nejen rozdíl vizuální, ale i rozdíl v impulsu svalům pro jejich nárůst.

A konečně třetím důvodem je i výživa, ze které se svaly tvoří. Přestože někdy to vypadá, že kulturisté mají své svaly „nafouknuté“, tak opravdu je nemají ze vzduchu, ale jako všichni ostatní lidé na planetě zejména z bílkovin a sacharidů (a pochopitelně z vody). Aby takových svalových objemů dosáhli, musí denně konzumovat až kilogram masa (!!!), hromady vajec, výjimkou mezi nimi není ani půl kilogramu tvarohu a spousty proteinových koktejlů. K tomu pak opět denně alespoň kilogram rýže nebo těstovin, bezpočet piškotů nebo racio chlebíků a sacharidových koktejlů. To vše je potřeba k tomu, aby měl vůbec organismus kulturisty dostatek „stavebních cihel“, aby svalové objemy měl z čeho stavět. Která z vás dívek a žen se však stravuje takovým způsobem?

Takže si vše shrňme ještě jednou ve stručnosti na závěr!

Obávat se, že se z vás tréninkem v posilovně stane kulturistka s nehezkým nárůstem svalových objemů, by bylo oprávněné v momentě, kdy byste svaly pro růst objemů stimulovali těžkým tréninkem v rozsahu 3 – 5 opakování s maximálními váhami, vyživovali své svaly kilogramy masa a tucty vajec každý den a ještě tento růst svalových objemů urychlovali užíváním nedovolených anabolických steroidů.

Že ani jednu z těchto třech aspektů běžně neděláte? Proč se pak tedy tréninku v posilovně obávat? Kdyby to bylo tak jednoduché, jak si mnoho z vás představuje, byl by kulturista každý, kdo sáhne na činku, ale jak sami víte, to se ve fitnesscentrech neděje. Proto si v příštím článku společně ukážeme, jaké výhody pro organismus ženy trénink v posilovně skrývá a jaký přínos pro vás bude mít se nad vyzkoušením tréninku v posilovně pro ženy alespoň zamyslet.

Komentáře

3 komentářů
 1. Magda

  • 19. 6. 2011 v 14:24

  Musím nesouhlasit s počtem opakováním 15-20 pro ženy, tohle je podle mě blbost, trénink žen by měl být skoro stejný jako trénink mužů, ok nemusí to být 3-5 opakování, ale tak kolem 10, a víc jen vyjímečně. 20 maximálně tak na břicho. Jinak málokdy vidím ve fitku ženu, která by „normálně“ cvičila… běhaj na pásu a pak si daj roznožování a nějaký stroje na břicho… myslím si že klasickýma dřepama (10 opakování, žádnej powerlifting ;) ), mrtvým tahem a podobně (prostě trénink celého těla) vytvarují své tělo daleko efektivněji, spálí určitě víc kalorií než nějakým roznožováním a určitě jim z toho nenarostou ohromný svaly (to dá dost práce i člověku co je velký mít chce a nechce dopovat ;) ) Jinak se mi ale článek líbí :)

 2. Iva

  • 2. 3. 2009 v 11:34

  Svělé, jdu to zkusit!

 3. Alenka

  • 7. 12. 2008 v 12:55

  Super clanek, paradni prace, Lukasi!!